Kamera

Dış kaynaklı görüntülerin kayıt altına alınmasını sağlayan teknolojik cihaza kamera adı verilir. Daha ayrıntılı bir tanımla ise kamera, görüntüden yansıyan ışıkları mercek veya objektiften yararlanarak belirli bir düzlemde toplanmasını sağlayan cihazdır.

Kamera ve fotoğraf makinesi arasında bir ayrım vardır. Fotoğraf makinesi donmuş kareleri kaydedebilirken , kamera hareketli görüntüleri de kayıt altına alabilmektedir. Bu özellikleriyle sinema ve televizyon sektörünün olmazsa olmaz aleti  olan kamera, hayatımızdaki değerli anları kalıcı hale getirebilmemiz açısından da  büyük öneme sahiptir.

Kamerada bulunması gereken dört temel parça vardır. Bunlar; mercek, diyafram, obtüratör ve orbiratördür.

Mercek, görüntüleri küçülterek filme iletir. Kamerada mercek ayarlanarak, farklı uzaklıklardaki görüntüleri filme aktarılması sağlanır.

Diyafram, kameranın filme düşen ışık düzeyini ayarlayan bölümdür. Kamerada net görüntü elde etmek için filme ihtiyaç kadar ışık düşmelidir.  Çünkü çok az ya da çok fazla düşen ışık filmi yakmaktadır.

Obtüratör, ışığın kameraya kısa zamanda girmesini sağlayan ve girme süresini ayarlayan bölümdür. Hareket halindeki görüntülerin konumu sürekli değişir ve net bir görüntü sağlayabilmek amacıyla kısa süre içinde abtüratörün açılıp kapanması gerekmektedir.

Orbiratör, örtücü olarak isimlendirilmektedir. Orbiratör, görüntü alınırken öbjektifin ön tarafının açılıp kapanmasını sağlar. Orbiratörün açık olan kısmının büyüklüğü arttıkça açık durma zamanı uzamaktadır.

Kameralar kullanım alanlarına göre çeşitlendirilmektedir.

Stüdyo kameraları, stüdyo içinde kullanılmaktadır. Objektif alanı büyük olduğundan ışığa oldukça duyarlıdır ve bir çok açıdan görüntü alınabilmektedir. Stüdyo kameraları, uzaktan kaliteli görüntü alınmasını sağlamaktadır. Ancak mekanizmasında kayıt bölümü bulunmamaktadır. ENG Kameraları, (Electronic News Gathering) haber toplamak için kullanılmaktadır. Omuzda rahatlıkla taşınabilir bir yapıya sahip olması sebebiyle en çok tercih edilen cihazlar arasındadır. Ayrıca  ENG Kameraları içerisinde kayıt altına alma özelliği barındırmaktadır. CamCorder Kamera, video camera-recorder, handycam vb. isimler de almaktadır. Günlük yaşamda oldukça sık kullanılan el kameralarıdır. Hem video çekmek hem de oynatmak için kullanılabilen film kameralarıdır.

CCTV Kamera, güvenlik ve tedbir amaçlı kullanılırlar. Genellikle endüstriyel ortam için tasarlanmış kamerlardır.  CCTV Kamera, kullanıldığı yere ve kullanılma amacına göre Dome kamera ve hızlı dome kamera olarak ayrılmaktadır. Dome kameralar genellikle kapalı alanlarda kullanılmaktadır. Dome IP Kamera, geniş alanları izleyebilmekte ve zoom yapabilmektedir. Hızlı Dome Kamera, çevresel ve fiziksel müdahalelere karı oldukça dayanıklıdır. Speed Dome Kameralar, hızlıca hareket edebilmekte ve zoom yapabilmektedir. IP Kamera, uzak alanların gözlemlenmesinde kolaylık sağlamaktadır.  Kutu IP Kamera, iç alanda kullanıma uygundur. Küp IP Kamera da iç mekanda  yüksek sesleri algılama özelliği nedediyle hasta ve bebek izleme durumunda kullanılmaktadır. IR Bullet IP Kamera, ethernetten uzaktan izleme olanağı sağlamaktadır ve gece görüşüne uygundur.