LCD/Plazma TV

LCD TV teknolojinin gelişmesi sonucunda ortaya çıkmış düz ekran teknolojilerindendir. Sıvı kristal ekran özelliği sayesinde elektrikle kutuplanan sıvının ışığı geçirmesini ve önüne eklenen bir filtre ile bu ışığın gözle görülebilmesini sağlamaktadır. LCD ekranlar düşük enerji kullanımına sahiptirler. Bu sebeple LCD ekranlar önceden kullanılmış olan vakumlu floresan ekranların yerini almıştır.

Plazma TV çoğunlukla tüplü ekranlar gibi çalışma prensibine sahiptir. Ancak ondan faklı olarak plazmanın yüzeyinde, forforla kaplanmış milyonlarca cam kabarcığı kaplanmıştır. Bu fosforlar ise doğru bir kalıp ile hareketlendirmekte ve bir görüntü meydana getirmektedir.

Günümüzde insanlar TV seçimlerinde çoğunlukla LCD TV ve Plazma TV arasında arasında kalmaktadırlar. Bu seçimin doğru yapılabilmesi için, LCD TV ve Plazma TV arasındaki farkların  bilinmesinde yarar vardır.

LCD TV ve Plazma TV arasında, kontrast ve renk, enerji tüketimi, izleme açısı, tepki süresi, ekran boyutu açısından farklılıklar vardır. TV seçiminde önemli olan durum hangi özelliklerin öncelendiğidir. Örneğin, daha ekonomik bir ürün alınmak istenirse LCD TV tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Ancak çözünürlüğü yüksek, görüntü kalitesi yüksek bir ekran önceleniyor ise Plazma TV tercih edilmedilir.

LCD, Plazma TV'ler hayatımızı eğlenceli hale dönüştüren yansıtma aygıtlarıdır. Ancak bazen bir takım arızalar yaşanmaktadır. Plazma TV ve LCD TV'de en sık rastlanan arızalar, ekranın belirli bölgelerinde renklenme olması, TV'den yayın alınanaması, ekranının kırık/çatlak/çizik olması, ses olması fakat görüntü olmaması ya da görüntü olup ses olmaması  gibi arızalardır.